Scurt eseu despre patimile FLASH-ului


Intotdeauna am un telefon mobil care e mult mai destept decat ce stiu eu sa fac cu el.

De ce se intampla asta? In primul rand din cauza interfetei. Pentru ca orice interfata necesita mult timp sa o inveti.

Eu imi cumpar mereu Nokia, pentru ca in timp am ajuns sa le invat interfata si ma pot descurca usor in orice model nou. Daca imi dai un alt telefon, sunt ca si pierdut. Nici macar comenzile de baza nu le intuiesc de multe ori (ex. selecteaza un contact, da-i telefon, opreste convorbirea etc.). Si asta pentru ca niciodata nu m-a preocupat sa “invat” diverse interfete de telefon.

Ei bine asta se intampla si pe internet, unde layout-ul unui site tine loc de interfata.

Daca aceasta interfata are lucruri originale, clipeste intr-un mod neobisnuit, iti cere sa executi comenzile intr-o maniera complet creativa, iti va da peste cap tot ce stii deja despre un site. Iar rezultatul e ca vei parasi imediat acel site (asta desigur daca ai altceva mai bun de facut).

Despre principiul usurintei de invatare si folosire a unei interfete (respectiv despre uzabilitate) Jakob Nielsen a scris in timp foarte multe articole si carti. Pe unele le puteti citi pe site-ul sau Alertbox.

Nu vreau sa reiau aici toate tezele lui. Nici macar acea fantastica lege a lui Nielsen despre internet (“99% din timpul pe care il petrece pe internet un utilizator al site-ului tau, il petrece pe alte site-uri”).

In schimb vreau sa reamintesc ca alegerea de a face un site in FLASH este cea mai proasta alegere pe care o poate face cineva.

E o cale sigura ca lumea sa nu-ti viziteze site-ul, sa nu te gaseasca pe Google, si, in general, sa isi rupa parul din cap de fiecare data cand vrea sa afle ceva de pe site-ul tau.

Boala de a face site-uri in Flash pare ca a contaminat in primul rand agentiile de advertising si pe toti cei care, dintr-un motiv sau altul, se cred “creativi”.

Din pacate, am vazut ca anul asta si festivalul Internetics a incurajat acest flagel. Majoritatea membrilor juriului care aveau legatura cu internetul, aveau in portofoliu doar site-uri in Flash. Premiantii au avut si ei, cu putine exceptii, site-uri in Flash.

Ei bine, cred ca a venit vremea sa le spuna cineva tuturor acestor “creativi”: “Opriti-va! Nu numai ca va faceti rau voua insiva, dar poate cineva chiar vrea sa afle ceva de pe site-ul vostru.”

Later edit 1:

Despre criteriile de excelenta ale unui site de agentie de advertising va invit sa cititi si postul lui Anne Holland, de pe blogul Marketing Sherpa.

Later edit 2:

Cosmin de la Oricum, s-a gandit ca subiectul flash/creativitate merita o dezbatere serioasa asa ca va invit pe postul lui de pe blogul Oricum: “To flash or not to flash?”

Categoria: Comunicare online

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 voturi, medie: 5.00 din 5)
Loading ... Loading ...

21 Comentarii:


  1. ( 25 January 2007 , 3:39 am )

    “In schimb vreau sa reamintesc ca alegerea de a face un site in FLASH este cea mai proasta alegere pe care o poate face cineva.”
    Problema: vroiam sa fac o lista cu peste 200 de chestii in ea care sa comunice cu serverul asincron, cand sterg ceva sa-mi dispara frumos de pe ecran si din baza de date.
    solutia: mi-a luat cam o zii pana am reusit sa o fac in Flex 2, in conditiile in care nu am vazut flex-ul in viata mea.
    solutia 2: am facut-o pana la urma in javascript, dar mi-a luat cam o luna pana am reusit sa identific toate problemele [in special de performanta, si diferite chestii de incompatibilitate intre browsere].
    Flex builder 2, softul cu care faci aplicatii web ce ruleaza in palyerul 9 de la Adobe este extraordinar de puternic, a devenit o alternativa usor de folosit la Javascript+XML. Si … il faci o data si merge oriunde, pe linux pe windows in firefox, in IE etc.. fara nici o modificare. Pe cand JS-ul are probleme si pe diferite versiuni apropiate ale aceluiasi browser.
    in rest… da site-urile facute in flash doar de dragul designului sunt praf.


  2. ( 25 January 2007 , 11:06 am )

    Dragos,

    Site-uri in totalitate in Flash sunt o alegere proasta intr-adevar.

    Dar utilizarea echilibrata a ultimelor versiuni de Flash ( ce permit indexare, tiparire ) nu strica uzabilitatii site-ului.

    Desigur trebuie avuta in vedere tematica site-ului, publicul vizat, etc.

    De altfel si Nielsen, daca pana in 2005 era un infocat adversar al Flash-ului, dupa inceperea contractului cu Macromedia, are multe conferinte, tutoriale legate de bune practici in utlizarea Flash.

    Recent la noi s-a lansat iLeo Marketing Interactiv – http://ileo.ro/ – l-ai vazut?

    Aici chiar mi se pare o utilizare abuziva a Flash-ului.

    Indexarea va fi nula.

    Ceea ce mie mi se pare a deranja cel mai tare sunt linkurile care nu stii unde te duc – navigarea trebuie lasata la alegerea internautului, nu totul sa fie o surpriza.

    Care este parerea ta?

    Carmen


  3. ( 25 January 2007 , 11:49 am )

    Parerea mea e cea exprimata in post :)

    In plus am facut si un later edit pe tema site-urilor agentiilor de advertising.

    Carmen, tu stii ca eu sunt un partizan al lui Jakob Nielsen. E greu sa ma convinga cineva ca ideile lui nu mai sunt valabile pentru ca primeste bani de la Macromedia. Si pana la urma, indiferent de ce a scris el, putem sa analizam si sa gandim si cu capul nostru. Se intampla insa de multe ori ca el sa fi spus niste lucruri intr-un mod mult mai convingator decat am putea sa o facem noi. De aceea fac referiri la el. Pentru ca stiu ca textele lui au o forta mult mai mare de persuasiune.

    In rest de acord. Daca vorbim de aplicatii din interiorul unui site, care au obiective specifice, e ok sa folosesti ce solutie tehnica vrei.


  4. ( 25 January 2007 , 12:02 pm )

    Eu cred ca flash-ul isi are loc doar in prezentarile strict grafice. Daca exista acolo ceva text care ar putea interesa pe cineva, ar fi bine ca partea respectiva sa fie html si sa se poata ajunge la ea din afara flash-ului. Dar daca tot ce vrei sa faci cu site-ul respectiv este sa prezinti niste imagini si sa atragi ochiul la acele imagini/filmulete/prezentari multimedia, flash-ul poate fi o alegere foarte buna. Desigur, nu e cazul unei reviste, a unui ziar, a unui site cu informatii la modul general.

    Nota: nu m-as baza pe indexabilitatea din ultima versiune de Flash – chiar daca motoarele de cautare ar indexa acele texte, le-ar scoate doar ca ultime rezultate in urma cautarilor.


  5. ( 27 January 2007 , 12:46 am )

    sunt oarecum de acord cu parerea mai moderata a lui carmen – totul tine de publicul tinta.

    noi am facut situri in flash si vom mai face, pentru ca se raporteaza mai bine la scopurile noastre, dar am facut si non-flash, si iarasi, o sa mai facem.

    dragos, mi se pare ca nu ti-ai argumentat parerea destul de bine, inteleg din postul tau ca flashul sta prost cu indexarea, dar trebuie sa vedem si avantajele lui. Siturile non-flash stau prost cu designul.

    Oricum, Dragos Novac avea o parere similara cu a ta :)


  6. ( 27 January 2007 , 12:49 am )

    apropo de ileo, am aflat de pe ileo.ro de urmatoarea chestie de la toyota – link

    cum vi se pare, apropo de atingerea obiectivelor propuse si usability?


  7. ( 27 January 2007 , 1:51 am )

    FLASH este o tehnologie care poate oferi vizitatorilor site-ului tau cea mai complexa experienta multimedia.

    Conform statisticilor (vezi trafic punct ro) cam pe orice site te uiti, peste 95-97% din vizitatori dispun de Flash. Restul vizitatorilor sunt probabil search engine-uri, spiders, browsere mod text, browsere cu scriptingul dezactivat sau Dragos Novac (m-as mira sa aiba aceasta tehnologie instalata daca este atat de anti-flash pe cat am auzit).

    Multi au impresia ca daca faci un site in Flash trebuie sa excluzi orice alte tehnologii web si ca vei ajunge asa de rau incat nici macar Google nu mai stie de tine. Se uita la tine de parca ai facut pactul cu diavolul implementand Flash pe site-ul tau.

    Trebuie sa va anunt ca va inselati foarte, foarte mult. Totul depinde de cat de mult efort si timp vrei sa acorzi realizarii unui site. Flash se poate imbina armonios cu XHTML, CSS, RSS, AJAX si cu oricare alte tehnologii web, pentru a realiza un site care este accesibil cam pentru orice browser, vechi sau nou, popular sau nu, cu sau fara Flash, un site care este reindexat zilnic de Google si care poate fi accesat prin RSS in o mie de moduri si nu in ultimul rand un site care trece orice teste de validare a conformitatii cu standardele actuale. Cei mai multi se vor bucura de o grafica bogata si interactivitate nemaivazuta, unii se vor uita peste continut intr-o versiune de lite (fara zahar :P ) si altii vor trece repede peste ce s-a mai intamplat in Google Reader. Toata lumea fericita!

    Asa ca nu mai ramane in picioare nici un argument anti-flash. N-am zis nimic de cat de bine sunt implementate standardele de browserele actuale, de calitatea fonturilor parca ramase neschimbata de vreo 10 ani si multe alte probleme la care Flash le face cu mana de la intaltime.

    Voi reveni peste ceva timp cu un exemplu concret de un astfel de site … sssshh ;)


  8. ( 27 January 2007 , 1:57 am )

    Ok, Cosmin. Pentru ca mi-ai recomandat tu link-ul, de data asta am avut rabdare pana s-a incarcat si am vazut si eu despre ce e vorba.

    Si da, e chiar fascinant sa vezi brandul Toyota pus in miscare. Coerenta perfecta.

    De ce nu? Daca poti pune un film pe internet, ca sa-l vada toata lumea, poti pune si o aplicatie in flash.

    Totusi internetul nu e despre asta.


  9. ( 27 January 2007 , 2:25 am )

    http://midydesign.uv.ro/ – acesta este un site pentru tine :) Cu cel mai mare respect, daca cineva nu e in stare sa se descurce cu o interfata cat se poate de simpla si / sau sa opereze o interfata de telefon mobil de orice tip (ex. tasta ok … e mereu tasta ok sa stii .. ) atunci … ce pot sa zic? sa ramana acea persoana la microsoft word si excel si power-point si sa nu mai stea pe internet.

    Si vedeti domnule? De aceea dvs sunteti “puterea comunicarii”, si nu sunteti nici designer si nici programator. Dar daca tinem toti sa vorbim despre lucruri la care nu ne pricepem doar de dragul “puterii” de a comunica, atunci sunteti invitatul meu sa creati un site dumneavoastra in microsoft frontpage, tocmai cu subiectul propus aici, eu zic ca merita ;)

    multa bafta in continuare!


  10. ( 27 January 2007 , 12:43 pm )

    [...] Postul lui Dragos ma indeamna sa scriu la randul meu acest post, in incercarea de a lansa o mica si constructiva (sper) dezbatere online despre ce e mai bine sau ce preferati: siturile flash sau cele fara continut flash? [...]


  11. ( 27 January 2007 , 1:17 pm )

    Bun, Cosmin, daca e dezbatere, atunci o sa-i las acum si pe altii sa-si spuna parerea. Nu as vrea sa par prea radical. Voi reveni ulterior.

    In schimb site-ul 2advanced.com e un bun exemplu, si ma bucur ca l-ai dat. Pentru ca, Dumnezeule!, e groaznic. Cred ca am intrat pe el pana acum de vreo 10 ori, din diverse motive. De fiecare data am vrut sa navighez si sa inteleg despre ce este. Niciodata nu am inteles, insa. Si niciodata nu am stat mai mult de 5 minute, in care am vizitat (fara sa inteleg nimic) maxim 3 pagini.

    Asta e efectul site-urilor in Flash:

    Sa vrei cu adevarat sa vizitezi un site. Sa astepti cateva minute pana se incarca fiecare pagina. Sa injuri. Sa dai cu mouse-ul de pamant. Si apoi sa renunti, promitandu-ti ca te vei razbuna pe cei care ti-au provocat “experienta asta de brand” fantastica.

    Cosmine, ce varsta au parintii tai? Da-le te rog cateva link-uri de site-uri flash si intreaba-i ce parere au despre ele.


  12. ( 27 January 2007 , 1:42 pm )

    Te salut si pe tine, Octav. Dar sincer nu as vrea sa te contrazic. Pentru ca stiu ca esti un programator atat de talentat, incat pentru tine nu exista “nu se poate” :) .

    Insa optiunile de business ale unei intregi piete nu se pot baza doar pe ce poti tu sa faci (si sincer, chiar cred ca poti orice).


  13. ( 27 January 2007 , 4:01 pm )

    Dragos, se vede ca ai lucrat si tu cu Octav:)

    E celebra replica lui cu “se poate orice” :)


  14. ( 27 January 2007 , 4:15 pm )

    Multumesc pentru aprecieri! :D

    Pei atunci mesajul corect de transmis nu este “nu folositi Flash pentru a face site-uri” ci “invatati sa folositi Flash-ul corect atunci cand faceti site-uri”. Daca tot esti puterea comunicarii vorba colegului meu, comunica mesajul corect! :)

    Sa facem un Flash Site Validator. O serie de reguli “best practice” pentru ca un site folosind Flash sa poata fi numit user-friendly.

    Si inca o observatie: cand spui ca un site este facut in Flash este de fapt incorect. Tu nu intri pe http://www.siteulmeutare.com/index.swf, tu intri pe un index.html, mai mult sau mai putin implicit. Orice site are un pic de HTML in spate (da, Flash poate sa fie si de sine statator dar ala nu mai e site sa deh, site e ala care ruleaza pe platforma web). Problema e sa imbini armonios Flash cu HTML.


  15. ( 27 January 2007 , 8:15 pm )

    Oarecum… :)

    Mesajul meu ar fi: “invatati sa fiti la fel de buni ca Octav si, dupa aia…investiti-va energia in ceva folositor. Nu faceti site-uri care sa ne omoare noua neuronii si sa ne manance timpul!”


  16. ( 29 January 2007 , 8:38 am )

    [...] Stiri CSR « postul anterior [...]


  17. ( 2 February 2007 , 1:28 am )

    site = site
    site complet in flash = margea ietina de plastic, la gatul unei tiganci urate


  18. ( 15 March 2007 , 5:01 pm )

    [...] Postul lui Dragos ma indeamna sa scriu la randul meu acest post, in incercarea de a lansa o mica si constructiva (sper) dezbatere online despre ce e mai bine sau ce preferati: siturile flash sau cele fara continut flash? [...]


  19. ( 16 October 2008 , 3:10 pm )

    Dragii mei, imi pare f rau sa vad asa oameni talentati (cred) si totusi cu mintea ingusta.Atatea exemple negative despre flash si totusi am si eu atatea exemple negative de situri facute in HTML incat m.i s.a acrit.Adevarat ca sunt situri in flash exagerate (ex: template monster – le urasc).Dar uitati.va si voi aici : http://www.thefwa.com (Favourite Website Awards – echivalentul Oscarului in domeniul web).Si daca voua (developeri sau programatori) va este greu sa gasiti un buton de next sau home sau gallery, atunci poate nu va meritati functia.
    P.S. : unii chiar nu mai au nevoie de google, fiindca sunt deja celebrii prin creatia lor.Evoluati !


  20. ( 16 October 2008 , 3:19 pm )

    Da, si sa nu uit: Dragos, daca tot pui asa baza pe navigare usoara puteai sa pui la linkuri un “_blank” in asa fel incat sa deschide o noua pagina cand dai click pe ele. :P Just something to think about.


  21. ( 14 June 2009 , 4:30 pm )

    Pentru o pagina de familie, un site de muzica sau arta spre exemplu , cred ca cea mai buna alegere este flashul. In schimb pentru un site de comunicare unde se pune accent pe informatia continuta, atunci acesta trebuie sa fie cat mai simplu , iar accentul trebuie pus pe asezarea in pagina a informatiei (xhtm, css).Siteul meu http://www.isototal.ro.