AIG Romania – lipsa de transparenta si iresponsabilitate


Citesc la Orlando Nicoara un dialog telefonic amuzant cu un consultant “android” de la AIG. Suntem la mai bine de o saptamana de la declansarea a ceea ce Cristian Hostiuc numestecea mai mare criza financiara americana din ultimul secol“. In centrul ei se afla compania AIG.

Asa ca fac si eu ce a facut probabil orice jurnalist roman de afaceri in ultima saptamana: intru pe site-ul AIG Romania.

Site-ul are o “coloana sonora” care nu se poate opri. Dar nu aici este problema. Iresponsabil este ca:

  • pe homepage nu apare nicio informatie care sa raspunda ingrijorarilor (intemeiate) legate de criza actuala
  • (apropo de “nu avem nicio legatura cu ce se intampla in america”) nu se dau detalii despre structura actionariatului sau despre legatura precisa intre AIG Life Romania si American International Group (AIG).
  • pe pagina de comunicate exista doar cateva, nu au data, insa daca intram pe ultimul vedem ca e de la inceputul lui 2006
  • la fel pe pagina de aparitii in presa (ultima e din 2007). In plus vedem ca nu sunt decat articole pozitive despre companie.

AIG Romania - HomepageAIG Romania - comunicate de presaAparitii in presa

Transparenta, responsabilitate, informatie corecta si obiectiva? Ce vorbesti?…

Ce mi se pare incredibil e ca vorbim de un asigurator major si cu toate actele in regula (lider pe piata asigurarilor, dupa cum afirma). De asemenea, mi se pare ingrijorator ca nu avem o legislatie similara cu Sarbanes-Oxley Act din SUA, care sa atinga astfel de companii, a caror activitate e extrem de sensibila.

Referitor la subiectul de fata, va recomand si doua articole de pe Selenis.ro, despre folosirea site-ului corporate: unul despre comunicarea cu jurnalistii, si unul despre comunicarea in situatii de criza.

Categoria: Comunicare online, Relatii Publice

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 voturi, medie: 3.33 din 5)
Loading ... Loading ...

30 Comentarii:


  1. ( 21 September 2008 , 8:04 pm )

    Cand o sa avem si noi o legislatie de genul Sarbanes-Oxley, nu o sa se mai poata face prea multe smecherii.. Statul ar putea sa controleze societatile pe actiuni de 10 ori mai usor si mai rapid.

    Cat despre criza financiara, nu e asa de puternica, si in nici un caz nu o sa afecteze firmele de asigurari din Romania (criza fiind orientata pe bancile de investitii – firme gen SIF-urile de la noi de pe bursa). In cel mai rau caz, o sa se schimbe structura actionariatului AIG Romania.


  2. ( 21 September 2008 , 8:36 pm )

    [...] povesteste si el experienta interactiunii cu AIG, una dintre cele mai cetoase companii pe care le-am vazut, dar care, iata, ajunge sa joace un rol major in viata si economiile [...]


  3. ( 23 September 2008 , 11:22 pm )

    Vino si lucreaza in/pentru AIG. Asa o sa intelegi ce inseamna un business care functioneaza. Oamenii sunt, de fapt, cele mai importante active care au propulsat compania pe locul doi in piata din Romania. I-am cunoscut si sunt intr-adevar un asigurator major prin modul in care ofera consultanta clientilor. E putin superficial sa fie comentate numai aspectele de suprafata care prezinta interes dupa evenimentele SUA. Dar compania activeaza de multi ani in asigurarile din Romania si isi face treaba bine.


  4. ( 24 September 2008 , 3:28 am )

    Gabriel, tu ai fost un privilegiat ca i-ai cunoscut.

    Dar cat de naiv, ca sa nu zic dobitoc, poate fi cineva care nu-i cunoaste ca tine, sa aiba incredere intr-o companie, cu un astfel de site. Un astfel de om nu ar crede oare ca AIG isi bate joc de el si ca acolo lucreaza orice, numai niste profesionisti care inteleg ce e aia o companie responsabila nu? Nu stiu, intreb si eu asa…

    Mersi mult pentru oferta. Daca mai sunt locuri la AIG accept cu placere, in momentul in care renunt la ce fac acum.


  5. ( 30 September 2008 , 10:13 pm )

    Cu putin timp inaintea declansarii crizei am devenit clientul lor . De nota zece metafora ‘androizi’ ! O fata super draguta , intimidant de amabila , care se purta atat de amabil de sa te indragostesti de ea , dar pe care am renuntat la un moment dat s-o mai intreb ceva ca ma ineca intr-o baie de cuvinte in care lauda compania dar nu raspundea la intrebare . N-am reusit sa o fac sa-mi raspunda simplu , clar , la obiect… Zambitoare , indatoritoare incat parea inumana . Asta era termenul care nu-mi venea in minte atunci : androizi !
    Dupa declansarea crizei m-a sunat sa-mi zica ca nu-i nimic de capul crizei , AIG Romania de fapt nici nu e afectat si totul va fi foarte bine !
    Androizi ! Zimbete , tipare , amabilitate si clisee…dar nu poti vorbi cu ei !


  6. ( 8 October 2008 , 3:54 pm )

    Foarte bun titlul si comentariile. Sunt client AIG Life de 5 ani. Am crezut de la inceput in seriozitatea si stabilitatea acestei companii. Nu credeam nici in gluma ca acest colos va ajunge in pragul colapsului. Poate ca si in continuare nu mi-as fi facut probleme, crezand in asigurarile oferite de cei de la Comisia de Supraveghere, dar totusi, tacerea reprezentantilor companiei romanesti mi se pare daca nu neaparat suspecta, sigur penibila pentru o asa companie. Pentru siguranta si crezand in raspectul pe care ar trebui sa-l aiba fata de clienti, am trimis un e-mail la departamentul de relatii publice in care le puneam cateva intrebari legate de siguranta politelor noastre si chiar le sugeram mai multa transparenta si faptul ca noi, clientii, ar trebui sa fim primii contactati in asemenea situatii. Bineanteles ca n-am primit niciun raspuns, pe nicio cale, desi periodic, acesti consultanti draguti, bine spus, androizi, ma suna pentru tot felul de oferte care cresc valoarea politei si implicit bani in plus. Si nu se lasa pana mai de rusine, mai de a scapa de insistenta lor, esti de acord si mai adaugi 100-200 lei la polita. Tocmai de asta ma enerveaza ca acuma tac ca r….tul in iarba. Si nici sa renunti nu mai poti pentru ca rascumpararea politei inainte de termen presupune tot felul de comisioane si alte cheltuieli de nu mai primesti inapoi nici cat ai platit. Probabil in scurt timp, castigul in cei 5 ani de investitii facute cu banii mei va fi 0. Bine ar fi sa se rezolve cat mai repede aceste probleme, dar parca nu mai am puterea sa cred.


  7. ( 8 October 2008 , 8:14 pm )

    Asta sta la baza crizei.Lacomia.Dezinformarea actionariatului.Contracte incorecte.Lipsa de respect fata de client sau partener de afaceri.De fapt o afacere unde numai unul castiga nu e afacere.Excrocherie,teapa,specula cum vreti Dvs,O afacere cu viitor este cea unde toti cei implicati castiga.Numai in sport se poate spune ca orice infrangere poate duce la victorie.In afaceri te duce la faliment mai devrema sau mai tarziu.DDD


  8. ( 12 October 2008 , 10:55 pm )

    S-au dat pe toate posturile tv informații și comunicate cum că în România nu e nicio problemă și nu e afectată compania. E și pe site-ul lor un comunicat. Eu sunt clientul lor de 5 ani, și am fost contactat de firma de brokeri care mi-au făcut asigurarea, și m-au liniștit. (oricum eram) pt că mai cunosc și eu legile…
    Bun. AIG Life România, prin denumire, e doar pt asigurări de viață, nimic în plus. Nu au nicio legătură financiară cu AIG Investiții America, care au probleme…sunt 2 structuri, cu fonduri diferite.
    Nu există în lumea asta toată (Aig e prezentă în 187 de țări) un client, deci 1 client măcar, care să fi pierdut banii dintr-o poliță de asigurare. Și aici e la fel pt toate companiile, nu doar Aig Life. Deoarece au în spate reasiguratorii, polițele sunt garantate, clienții sunt asigurați! De asta îi zice la fimă că e de ASIGURĂRI! Pt că ești asigurat! Cei care au investit în AIG Investiții (deși nu sunt persoane fizice) și-au asumat un risc cât de mic când au investit, iar când investești riști, și câteodată mai și pierzi.
    Altceva. O firmă poate da faliment într-o țară, dar să meragă f f bine în alte 10. Dacă AIG dă faliment în America, mai rămâne funcțională în 186 de țări!!! Care-i problema dacă nu mai e în America? La fel pot închide ușile și în alte țări în care nu mai rentează să exiști sau nu supraviețuiești, dar într-o țară unde ești CEA MAI PROFITABILĂ COMPANIE nu poți da faliment! Exemple de comparație pot fi date multe: 1. Un post de radio să zicem…exista mai demult Radio Contact România. Chiar dacă la noi nu mai e, pt că nu mai mergea și a fost preluat de giganții CBS (patroni Kiss FM), postul de radio merge f bine în celelalte țări! exemplele pot continua. Sau altfel: Credeți că dacă McDonalds își închide porțile peste ocean, la noi nu va mai mânca nimeni chimicale pe pâine?
    Deci, după părerea mea, treaba nu stă cum se spunea mai sus, că doar o parte câștigă. Aici, la o asigurare de viață nu e vorba de câștig…dacă vrei câștig joci la loto, etc. E vorba de viața ta, și nu poate nimeni să excludă posibilitatea unui accident sau a unei îmbolnăviri. Și atunci, când ai nevoia cea mai mare de bani, nu mai contează de la ce firmă sunt banii. Important e să fii asigurat, pt că, am mai zis: NU EXISTĂ OM PE PLANETA ASTA care să fi fost păcălit în așa situație!


  9. ( 13 October 2008 , 1:09 am )

    Vali, screen shot-urile din post sunt facute fix pe 20 septembrie. Ca ei au pus ulterior un comunicat si l-au “ante-datat” cu 18 septembrie, si asa e bine.

    Iar daca reactioneaza la astfel de sesizari, e din ce in ce mai bine.


  10. ( 26 November 2008 , 1:32 pm )

    Scuzati ca pun si eu o intrebare celor mai bine informati, eu am un contract cu AIG Life de mai bine de 6 ani, cotizez de doua ori pe an cu circa 150- 170 euro (in lei bineinteles) de fiecare data. Stiind ca peste putine zile va trebui sa platesc din nou ce ma sfatuiti sa fac. Adica, aveti informatii sigure ca merita sa merg in continuare in “afacerea” asta? Eu practic nu stiu nimic, sunt plecata din tara de 5 ani, fiul meu este trecut ca beneficiar, de fiecare data i-am trimis banii necesari pentru a efectua plata dar de cand se aud fel si fel de chestii negative despre AIG nu as vrea sa merg in continuare intr-o greseala de genul acesta avand in vedere ca nu sunt o persoana care dispune de bani de aruncat in vant, dimpotriva, am facut orice in perioada sus mentionata pentru a plati la timp chiar si cu cresterile sumei de fiecare data. Multumesc anticipat celor care imi vor descalci dubiile. Urez o viata mai buna in fiecare zi tuturor.


  11. ( 26 November 2008 , 3:23 pm )

    Dau si eu un raspuns comentariului anterior. Am si eu un contract de 5 ani, sunt si eu nemultumita de anumite chestii si imi pun unele intrebari despre ce va urma. Cu toate astea, nu voi renunta la contract si asta te sfatuiesc si pe tine. Spun acest lucru din cel putin doua motive:
    1.Pentru firma romaneasca s-au dat asigurari ca nu sunt probleme, poate ca va fi o scadere pentru un anumit timp a valorii de investitie, dar in rest sa speram ca totul va fi OK. Oricum acest tip de asigurari este foarte util iar aceasta utilitate o vom intelege in timp.
    2. Se poate rezilia contractul dar in acest caz nu stiu daca poti primi inapoi macar banii platiti decum si ceva in plus. Asa ca nu merita.
    In aceasta perioada nimic nu mai poate fi considerat 100% sigur asa ca sa incercam noi sa gandim pozitiv si sa mergem inainte cu incredere.
    Iti doresc o viata linistita, sa nu ai nevoie sa folosesti polita inainte de termen, putere de munca sa o poti plati incontinuare, sa ajungi sa te bucuri de banii acumulati atunci cand vei ajunge la pensie. Toate bune tuturor


  12. ( 26 November 2008 , 5:29 pm )

    Din multele intamplari in viata unui om poti trage o concluzie.Cele mai bune afaceri sunt cele ce se bazeaza pe “naivitate”,pe lacomie si cea mai rentabila pe TEAMA !Aducetiva aminte la inceputul razboiului rece in america cu isteria de a cumpara adaposturi antiatomice urmata apoi de o moda si o intrecere epeculativa: Luam pe cel vechi si va dam altul mai sigur,mai luxos etc.In mic si acum la reclame produse de aceeeasi firma an de an mai “bune” mai,mai….Asa creste societatea de consum si ca factor negativ ambalajele din ce in ce mai scumpe si mai poluante.Punga de plastic versus punga de hartie. Despre asigurarea de viata e un rau necesar.Ca afacere cei “plecati”nu dau relatii.Cei ramasi nu spun.E ca in povestea lui Mark Twain cu spectacolul prost care mai merge o data ca spectatorii tac “chitic” sa nu fie singurii care iau teapa,la al treilea spectacol vin toti sa se razbune dar “actorii” fug cu incasarile.De asta firmele necinstite au un traseu meteoric.Cele cu “firma” nu-si permit! DDD


  13. ( 28 November 2008 , 6:22 am )

    Asigurarile de viata sunt sigure 100%!!! Compania AIG Life Romania are cel mai mare profit facut vreodata, a iesit si in 2008, ca in 2007 compania anului, detasat fata de celelalte firme. Astfel se explica si suma imensa de bani pe care o baga in reclame, pt a linisti clientii. Cam 30 de spoturi publicitare pe zi, la cele mai importante televiziuni…zi de zi….e totusi o performanta. Asta inseamna stabilitate economica. Daca Doamne fereste chiar ar avea probleme mari financiare…..sumele asigurate ale clientilor oricum sunt asigurate (prin definitie ;) ), si nu se pot pierde banii…niciun leut. Compania ar putea fi vanduta (pe bani foarte grei) la altii mai bogati, mai puternici financiar, și o sa fie aceeasi treaba in continuare, dar sub alt nume. (Dau exemplu, exact cum Connex, compania cea mai profitabila din Romania, a fost preluata de Vodafone….si asta a fost un lucru f f bun…nu a avut nimeni de pierdut! Dar simtea ca se sufoca singura in fata marilor giganti occidentali care intrasera in tara si castigau teren tot mai mult! )


  14. ( 12 January 2009 , 12:05 pm )

    Va salut, un an bun la toata lumea !
    Stie cineva cum pot da de astia de la aig ? fara sa ma plimb prin oras ?
    nu raspund la nici un nr de telefon, nici la sedii, nici pe mobil la agent, cred ca sunt nebuni…..


  15. ( 15 January 2009 , 6:11 pm )

    SE MAI SPUNE ” LA MULTI ANI ” SI ACUM ? SA AVETI UN AN FRUMOS , BOGAT SI CURATAT DE TOATE CELE RELE ! Referitor la subiect , eu lucrez intr o societate de asigurari si este recunoscuta ca fiind una dintre cele mai serioase si de incredere ( vezi premii obtinute , rezultate financiare, raportari ale brokerilor ) dar nu vreau sa fac reclama. Acum cativa ani am incheiat o polita de asig la o societate f cunoscuta , cu multa reclama si multi ani si multe tari in portofoliu dar in momentul in care am avut nevoie de bani pt o interventie chirurgicala , nu i am primit, pe motiv ca nu aveam ninim 6 luni platite ,ceea ce nu mi s a spus la incheierea politei. Dupa 3ani am vrut sa mi retrag banii, surpriza, nu luam decat o suma derizorie , corect , dar nu mi s a spus de la inceput . Acum , in momentul in care inchei o asigurare de viata, ii prezint clientului meu variantele pesimiste si riscurile posibile si abia la final si partea buna a respectivei polite.Nu e o tactica, este respectul pe care il am pt omul din fata mea si experienta nefericita pe care am avut o eu . Pentru “BUGIMANE” , eu te as sfatui sa le ceri celor de la asigurari sa ti prezinte : 1- situatia contului tau, cat ai platit , cat s a adunat in cont si cat ai incasa daca vrei sa rascumperi polita ! 2- cat incasezi daca rascumperi partial din polita. 3- daca te poti imprumuta din banii tai ? 4- cum au mers plasamentele tale financiare? 5- exemple precise de polite rascumparate in Romania si in alte tari 6-in ce conditii poti sa ti modifici plasamentele si cine urmareste evolutia lor ? 7- cine sant reasiguratorii societatii respective si multe alte intrebari la care doresti raspunsuri ADEVARATE .Daca raspunsurile lor te vor multumi , atunci este ok daca nu stii ce ai de facut .


  16. ( 12 February 2009 , 2:02 pm )

    ce este de facut cu tepele care le primim la tot pasul de la firmele de asigurari de viata in mod special aig life?am platit cinci ani in speta 90 de milioane si am rascumparat polita cu 20 de milioane afacere mare nu?sper sa nu cadeti in aceias plasa ca si mine intr-un cuvant nu mai platiti asigurari de viata o sa luati teapa grea probati ce va spun si va garantez insuccesul


  17. ( 12 February 2009 , 2:06 pm )

    daca aveti o asigurare de viata aig life incercati sa o rascumparati va garantez ca o sa fiti surprinsi de teapa grosolana pe care o so luati


  18. ( 12 February 2009 , 2:29 pm )

    apropo de intrebarea daca sa mai platiti sau nu la aig life nu mai platiti ca nu o sa vedeti nici macar a mia parte din banii platiti inapoi e teapa am simtito pe propria piele


  19. ( 12 February 2009 , 2:36 pm )

    @Bunicii mei au trait peste 80 de ani unul nascut in 1888, 88 de ani(frumoasa coincidenta) mama se apropie la o luna de 88, un frate trecut in lumina la 83 ,unul in viata fara polite de asigurare.Traiti mult si fara polite de asigurare si dati Teapa asiguratorilor nesimtiti si lacomi.DDD


  20. ( 12 February 2009 , 2:41 pm )

    Un batran de cca 94 de ani grec de origine acum cca 50 de ani mi-a spus: Danut fii atent ce faci cu viata ta. ..” Numai prostii mor tineri!”..Qvod erat demonstrandum. DDD


  21. ( 12 February 2009 , 2:43 pm )

    nu mai contribuiti la asigurari de viata sunt tepe grosolane incercati sa recuperati bani care iati platit si veti vedea ce patiti sunt in cauza va rog sa stati pe curul vostru nu mai platiti nu mai platiti!!!!!!!! este teapaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!! am patito si am patito greu de tot!!!!!!!!!credetima


  22. ( 12 February 2009 , 2:50 pm )

    cei care ati platit cinci ani incercati sa rescumparati actiuniile si o sa vedeti ce o sa patiti doar incercati si dupa aceia platiti urmatoarea rata findca sunt comvins ca o sa renuntati este jale frate romania este un sat fara caini va avertizez ca platiti iluzi am patito repet am patito nu mai platiti impacativa cu gandul ca ati mai luat si a mia teapa ca si mine de altfel


  23. ( 12 February 2009 , 2:55 pm )

    apropo de un comentariu de mai sus care zice ca oricum nu se pot pierde banii eu iam pierdut si nici macar nu a dat faliment atunci intrebativa daca dau faliment probabil sunteti obligati sa susineti compania cu toate lichelele care traiesc pe spatele nostru eu oricum ma gandesc cum sa omor agentul care ma asigurat si care mia vandut minciuni si aberatii nu l-am omorat pana acum findca nu sunt hotarat in ce mod am sa-l omor sa chinuie cel putin la fel de mult cat am chinuit eu sa fac rost de bani sa platesc hotia lui dar sigur nu scapa


  24. ( 12 February 2009 , 3:01 pm )

    sunt din cisnadie sibiu si agentul este corina matei este o proasta si o tarfa nesimtita sa infiltrat in cercul nostru de prieten pentru a face hotia cu asigurariile dupa care a renuntat la cercul nostru este o tarfa penala


  25. ( 12 February 2009 , 4:25 pm )

    Adrian da mi te rog voie sa te intreb , cand ai incheiat polita de asigurare nu ti s au spus si variantele nefericite ? NU ti s a spus ca in primii 6ani de polita nu ti vei incasa decat o parte din banii depusi si abia din al 7lea , al 8lea an daca plasamentele au fost profitabile vei putea sa incasezi banii depusi si poate ceva in plus.Singurul avantaj in acest rastimp este acela ca , daca se intampla sa te imbolnavesti poti sa obtii niste bani in cazul in care ai optat pentru clauze medicale iar daca se intampla sa mori (scuze ! ) cineva desemnat de tine va primi o suma de bani .Dupa cei 7 , 8 ani poti sa te gandesti si la profitul banilor depusi si bineinteles la celelalte clauze ,daca le ai .


  26. ( 13 February 2009 , 1:29 am )

    Asta e prostia in Romania, si trebuie sa o spun fara retineri. Ai dat bani pe ceva ce nu cunosteai, lasandu-te probabil vrajit de vreo fatuca. Ai semnat ca primarul, fara sa cunosti conditiile de asigurare. Ele sunt scrise in cererea de asigurare, in contract, si le poti citi si singur cand dai o suma importanta de bani, daca iti pasa. Contractul l-ai facut pe 20 de ani probabil, iar tu dupa 3-4 vrei banii inapoi. Iata ca nu se poate. Daca tu nu te tii de promisiune, de contract, ei (firma) sunt logic mai prejudiciati ca tine. Banii, sunt plasati spre metode sigure de inmultire, dar pe perioade mari, conform contractului. De unde sa iti dea banii inapoi cand ti se scoala tie, daca au avut incredere in tine ca esti in stare sa duci un contract pana la capat?
    Rezum: singurii nemultumiti in cazul asigurarilor de viata, sunt cei care se trezesc dupa o scurta perioada de economisire ca vor banii inapoi. NU SE POATE!!! Conform contractului pe care l-ati semnat! Aratati-mi 1 , macar 1 client din orice tara, care si-a dus la capat contractul, si a fost tepuit, sau nu i s-a dat ce i s-a promis. NU EXISTA! Atata timp cat tu te tii de cuvant, se tin si ei. Nu e vorba doar de AIG Life, ci de orice firma de asigurare.

    Si atentie! Cititi fratilor ce semnati, pe ce dati banii…nu confundati asigurarile de viata cu cele medicale, sau asigurarile medicale cu pachete medicale ce pot fi atasate asigurarilor de viata!
    Voi ati retinut doar ca dai bani, si primesti inapoi mai mult! Dar faptul ca esti asigurat crezi ca nu costa? Ar fi mai bine sa fie ca la masini? Dai banii…si daca patesti ceva primesti ceva, daca nu…asta e, banii se pierd?


  27. ( 13 February 2009 , 6:08 am )

    @CORECT.Cineva in trecut ma sfatuia: Cand senmnezi un act cu raspundere materiala citeste-l si pe fata si pe dos iar daca e mai gros si pe margini.Si uite ca avea dreptate.Am mai comentat de contracte emise unilateral cu litere mari la drepturi si mici la obligatii de platesti de exemplu penalizari de te spetesti.Si aici la fel am inteles ca e un termen de maturitate al asigurarii.DDD


  28. ( 21 March 2009 , 5:08 pm )

    Am tot citit si eu pe aici..client AIG sunt de vreo 5 ani si tocmai am realizat ca nu o sa recuperez banii,deci daca tot nu ii recuperez am sa opresc orice rata catre ei…acelasi sfat il dau si altora..plus ca ceea ce au facut ei in SUA cu bonusurile arata ca nu le pasa deloc de clienti si doar de ei..


  29. ( 22 March 2009 , 9:47 pm )

    D-na Victoria, nu sunt sustinatorul niciunei companii, dar: adevarat, ce au facut cei din SUA cu primele, e strigator la cer! Insa a rezolvat statul, le impoziteaza cu 90% :D
    Dar va spun garantat ca, daca aveti o polita in Romania la AIG Life…nu are nicio legatura cu AIG din state. Banii din Romania sunt in Romania, nu parasesc tara. De altfel, dati un search pe Google, si veti vedea ca AIG Life Romania e din nou compania anului, si in 2008, realizand cel mai mare profit, cei mai multi clienti, si cea mai sigura companie! Aici, la noi. Nu stiu de unde ati realizat ca nu o sa primiti banii si ce vi s-a promis la sfarsitul perioadei contractuale (probabil de 20 de ani), eu zic ca daca va tineti de cuvant si respectati ce ati semnat, se vor tine si ei de cuvant!


  30. ( 5 April 2009 , 7:33 pm )

    dar cei de la aig de ce nu ne dau mai multe detalii despre situatia aig life romania acum ?